Kategori

Alan Adı

Alan Adı başlığı altındaki 50 yazı: alan adı seçimi, transfer, DNS kayıtları, yenileme ve WHOIS konuları. Hepsi sahadan; en yeniden eskiye doğru sıralı.

50 yazı

Alan Adı

Temporary Failure in Name Resolution

Temporary failure in name resolution hatası nedir, neden çıkar ve nasıl çözülür? Linux resolv.conf, systemd-resolved ve ağ servisi çözüm adımları bura

7 Ekim 2026 · 9 dk okuma
Alan Adı

SERVFAIL DNS Hatası

SERVFAIL DNS hatası nedir, neden çıkar ve nasıl çözülür? DNSSEC, yetkili sunucu ve yapılandırma sorunları ile dig teşhisi ve adım adım pratik çözümler

7 Ekim 2026 · 9 dk okuma
Alan Adı

NXDOMAIN Nedir?

NXDOMAIN nedir, neden çıkar ve nasıl çözülür? Yanlış yazım, eksik kayıt, süresi dolmuş domain ve propagasyon nedenleri ile adım adım çözüm rehberi bur

7 Ekim 2026 · 9 dk okuma
Alan Adı

ERR_NAME_RESOLUTION_FAILED Hatası

ERR_NAME_RESOLUTION_FAILED hatası nedir, neden çıkar ve nasıl çözülür? DNS ayarı, ağ ve önbellek kaynaklı nedenler ile adım adım pratik çözüm rehberi.

7 Ekim 2026 · 8 dk okuma
Alan Adı

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatası nedir ve nasıl düzeltilir? Chrome'da adın çözümlenememesinin olası nedenleri ve adım adım basit çözüm yolları bu rehberde

7 Ekim 2026 · 8 dk okuma
Alan Adı

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası nedir ve nasıl düzeltilir? Olası nedenler ile modem yeniden başlatmadan DNS değiştirmeye kadar adım adım basit çözü

7 Ekim 2026 · 8 dk okuma
Alan Adı

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nedir ve nasıl düzeltilir? Hatanın anlamı, olası nedenleri ve adım adım basit çözümleri bu rehberde bulabilirsiniz.

7 Ekim 2026 · 8 dk okuma
Alan Adı

DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET

DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET hatası nedir ve nasıl düzeltilir? Bağlantı ve DNS kaynaklı olası nedenler ile adım adım basit çözüm yolları bu rehberde

7 Ekim 2026 · 8 dk okuma
Alan Adı

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatası nedir ve nasıl düzeltilir? Bozuk DNS yapılandırmasının olası nedenleri ve adım adım sıfırlama çözümleri bu rehber

7 Ekim 2026 · 8 dk okuma
Alan Adı

DNS Hataları ve Çözümleri

DNS hataları nedir, neden olur ve nasıl çözülür? DNS'in ne olduğunu, en sık görülen hata kodlarını ve adım adım basit çözüm yollarını anlatan kapsamlı

7 Ekim 2026 · 9 dk okuma
Alan Adı

DNS Adresi Bulunamadı Hatası

DNS adresi bulunamadı (Bu siteye ulaşılamıyor) hatası nedir, neden çıkar ve nasıl çözülür? DNS, ağ ve önbellek kaynaklı nedenler ile adım adım çözümle

7 Ekim 2026 · 9 dk okuma
Alan Adı

Yeni Nesil Domain Uzantıları

Yeni nesil domain uzantıları nelerdir? .app, .dev, .shop, .io ve .xyz gibi yeni gTLD seçeneklerini kullanım alanları ve seçim ipuçlarıyla açıklıyoruz.

2 Ekim 2026 · 10 dk okuma
Alan Adı

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain (alt alan adı) nedir ve nasıl oluşturulur? blog, shop ve api örnekleriyle alt alan adı yapısını, DNS kayıtlarını ve SEO etkisini anlatıyoruz

2 Ekim 2026 · 10 dk okuma
Alan Adı

Nameserver Nedir?

Nameserver (isim sunucu) nedir, yetkili DNS nasıl çalışır, NS kayıtları ve registrar panelinde nameserver değişikliği nasıl yapılır? Örneklerle anlatı

2 Ekim 2026 · 10 dk okuma
Alan Adı

DNS Kayıt Türleri

DNS kayıt türleri nelerdir? A, AAAA, CNAME, MX, TXT ve NS kayıtlarının görevlerini ve değerlerini örneklerle, zone dosyası gösterimiyle birlikte açıkl

2 Ekim 2026 · 10 dk okuma
Alan Adı

ccTLD ve gTLD Farkı

ccTLD ve gTLD arasındaki fark nedir? Ülke kodu (.tr) ile genel (.com) uzantıları yönetim, tescil koşulu, kullanım ve seçim açısından karşılaştırıyoruz

2 Ekim 2026 · 10 dk okuma
Alan Adı

Jenerik Domain Nasıl Seçilir?

Jenerik domain seçerken kısalık, uzantı, marka hakkı ve alan adı geçmişi kontrolleri: satın almadan önce bilmeniz gereken pratik SEO rehberi.

28 Eylül 2026 · 5 dk okuma
Alan Adı

Domain Seçimi ve Değeri Rehberi

İyi bir alan adı nasıl seçilir ve bir domainin değerini hangi faktörler belirler? Uzantı, marka, geçmiş ve yasal boyutu kapsayan pratik rehber.

28 Eylül 2026 · 5 dk okuma
Alan Adı

Domain Geçmişini Neden Araştırmalısınız?

Bir alan adı almadan önce domain geçmişini araştırmanın nedenleri: SEO mirası, kara liste, erişim engeli ve telif riskleri ile pratik kontrol yöntemle

28 Eylül 2026 · 5 dk okuma
Alan Adı

Domain Değeri Nasıl Belirlenir?

Bir alan adının değerini belirleyen ölçülebilir ve öznel kriterler; uzunluk, uzantı, trafik, backlink ve markalanabilirlik ile gerçekçi bir değerleme

28 Eylül 2026 · 4 dk okuma
Alan Adı

Wix Alan Adı Rehberi: Domain Sorgulama, Hosting ve Ücretsiz Domain (2026)

Wix alan adı satın alma, domain sorgulama, ücretsiz domain kuponu, Wix hosting ücretleri ve harici domain bağlama adımları.

6 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

İnternet ve Web Sitesi Tescili: Domain, Marka, Ticaret Sicili ve Hukuki Koruma Rehberi

İnternet sitesi tescili nedir, nasıl yapılır? Alan adı tescili (.tr ve gTLD), TURKPATENT marka tescili, anonim şirket TTK 1524 yükümlülüğü, MERSIS.

6 Mayıs 2026 · 28 dk okuma
Alan Adı

En İyi Domain Sitesi 2026: Güvenilir Sağlayıcı Seçim Rehberi

En iyi domain sitesi nasıl seçilir? ICANN akreditasyonu, WHOIS gizliliği, DNS yönetimi, transfer kilidi.

6 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

Domain Yenileme Süresi Rehberi 2026: Süresi Dolan Alan Adı Ne Olur?

Domain yenileme süresi nedir, alan adı süresi dolduğunda ne olur, grace period ve redemption fazları kaç gün sürer? gTLD ve .tr için ICANN/TRABIS kura

6 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Domain Tescil Sağlayıcısıyla İletişim: Müşteri Hizmetleri, Kimlik Doğrulama ve Destek Süreçleri

Bir domain tescil sağlayıcısına nasıl ulaşılır, kimlik doğrulama nasıl yapılır, hangi belgeler hazırlanır, GSM/e-posta güncelleme, EPP transfer kodu.

6 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Domain Satın Alma Rehberi: .com Alan Adı Nereden ve Nasıl Alınır 2026

Domain satın alırken hangi registrar'ı seçmeli, .com alan adı nereden alınır, fiyatlar nasıl karşılaştırılır?

6 Mayıs 2026 · 28 dk okuma
Alan Adı

Domain Ne Demek Türkçe? Alan Adı, Adres, TLD ve DNS Rehberi

Domain ne demek Türkçe? Alan adı kavramı, domain adresi nedir, TLD/SLD/subdomain yapısı, DNS, WHOIS.

6 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

Domain İsim Önerileri: Akılda Kalıcı Alan Adı Bulma Rehberi 2026

Domain isim önerileri için pratik yöntemler, AI destekli alan adı üreticileri, marka koruması, TLD seçimi ve teknik kontrol komutları.

6 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

Domain Ban ve Site Kontrol Rehberi: Google, BTK ve Blacklist Sorgulama 2026

Domain ban kontrol ve sorgulama icin uctan uca rehber. Google manuel islem, Safe Browsing, AdSense ban, BTK erisim engeli, DNSBL/RBL blacklist, SURBL.

6 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

.com.tr Ne Demek? .tr Uzantısı, Anlamı ve Tüm Detaylar

.com.tr ne demek, .tr uzantısı nedir, TRABİS kuralları, alt uzantılar (org.tr, net.tr, av.tr, edu.tr), kayıt süreci.

6 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

.com Domain Fiyatları 2026: 1 Yıllık Ücret, Yenileme ve .com.tr Karşılaştırması

2026 itibarıyla .com domain fiyatları nasıl belirleniyor? Kayıt, yenileme, transfer ücretleri, .com.tr yenileme maliyeti ve sağlayıcı kıyaslamasıyla b

6 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

av.tr Domain Alma Rehberi 2026: Avukatlar için Tahsis, Belgeler ve Başvuru

av.tr alan adı nedir, kimler alabilir, hangi belgeler gereklidir, TRABİS başvurusu nasıl yapılır, fiyat ve yenileme süreci nasıl işler?

6 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Ucuz Domain Nasıl Alınır? Düşük Fiyatlı Alan Adı Rehberi 2026

Ucuz domain almanın gerçek yolları: promosyon vs yenileme fiyatları, ICANN ücreti, WHOIS gizliliği, .com ucuz tescil.

4 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

.NET Domain Kampanyaları 2026: Ucuz Kayıt, Transfer ve .com Karşılaştırması

.NET domain kampanyalarını uçtan uca anlatan vendor-neutral rehber: ilk yıl fiyatlandırması, yenileme tuzakları, transfer kampanyaları.

4 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

Marka Yenileme Süresi 2026: Tescil Yenileme Nasıl Yapılır, Ücretler ve Süreler

Türkiye'de marka tescil yenileme süresi, son 6 ay penceresi, ek 6 ay cezalı yenileme, EPATS başvuru adımları, 2026 Türk Patent ücretleri.

4 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

İkinci El Alan Adı Rehberi: Satılık Domain, Açık Artırma ve Domain Alıp Satmak

İkinci el alan adı pazarının uçtan uca rehberi: satılık domain bulma, fiyatlandırma, açık artırma stratejileri, escrow ile güvenli ödeme.

4 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

Domain Yaşı Nedir, Nasıl Sorgulanır? WHOIS, RDAP ve Wayback ile 2026 Rehberi

Domain yaşı nedir, SEO'ya gerçekten etkisi var mı, WHOIS / RDAP / Wayback Machine ile nasıl sorgulanır?

4 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Domain Değerleme ve Değer Sorgulama Rehberi 2026: Bir Alan Adı Gerçekte Ne Kadar Eder?

Domain değerleme nasıl yapılır? TLD, uzunluk, yaş, anahtar kelime, trafik, backlink ve karşılaştırılabilir satışlar üzerinden bir alan adının gerçek d

4 Mayıs 2026 · 26 dk okuma
Alan Adı

Bedava Domain Alma Rehberi 2026: Ücretsiz Alan Adı, Riskler ve Alternatifler

Bedava domain almanın gerçekten ücretsiz olup olmadığı, hangi TLD'lerin teklif edildiği, hosting ile gelen ücretsiz alan adı kampanyaları.

4 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Patent Ücreti Ne Kadar? 2026 TÜRKPATENT Resmi Tarifesi ve Toplam Maliyet Rehberi

Patent, faydalı model, marka ve tasarım tescili için 2026 TÜRKPATENT resmi ücretleri, vekil hizmet bedelleri.

3 Mayıs 2026 · 28 dk okuma
Alan Adı

WHOIS Sorgulama: Domain Sahibi, Süresi ve Geçmişini Öğrenme Rehberi

WHOIS sorgulama nedir, RDAP nasıl çalışır, alan adı sahibi/süresi/IP/DNS bilgileri nasıl bulunur, .tr farkları.

2 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Ücretsiz Domain ve Hosting Veren Siteler 2026: Gerçek Maliyet, Limitler ve Riskler

Ücretsiz domain ve hosting veren siteleri vendor-neutral incelendi: hangi TLD'ler bedava, hangi limitler, gizli maliyetler, reklam politikası.

2 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Marka Tescili Nasıl Yapılır? 2026 Başvuru, Ücretler ve Süreç Rehberi

Marka tescili nasıl yapılır, başvuru ücreti ne kadar, kaç ay sürer? TÜRKPATENT 2026 ücret tarifesi, Nice sınıflandırması, itiraz süreci.

2 Mayıs 2026 · 28 dk okuma
Alan Adı

Google'dan Domain Satın Alma Rehberi 2026: Squarespace Geçişi, Cloud Domains ve Google Registry

Google Domains kapandıktan sonra alan adını Google üzerinden veya Google ekosistemine bağlı şekilde nasıl satın alırsınız?

2 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Domain Transfer Rehberi 2026: Alan Adı Taşıma Adımları, Süre ve Ücret

Domain transferi nasıl yapılır? EPP/auth code, registrar lock, 60 gün kuralı, .com.tr ve .tr için TRABIS prosedürü, transfer süresi.

2 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Domain IP Sorgulama: Site IP Adresi Bulma, DNS, Reverse Lookup ve WHOIS Rehberi

Bir domainin IP adresini bulmak için DNS sorgulama (dig, nslookup, host), reverse lookup, WHOIS, RDAP.

2 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

Domain Arama Rehberi 2026: WHOIS, RDAP, DNS ve Domain Bulma

Domain arama, WHOIS sorgulama, RDAP, DNS ve domain registration kontrolü için 2026 kapsamlı rehber. Komut satırı, web araçları, gizlilik.

2 Mayıs 2026 · 27 dk okuma
Alan Adı

.com.tr Uzantısı Almak: TRABİS Sonrası Belgesiz Tescil, Şartlar ve Adım Adım Rehber 2026

TRABİS sonrası .com.tr nasıl alınır? Belgesiz tescil şartları, .tr uzantı ailesi, TAKIL/TAKAL listeleri, gerekli belgeler, fiyat aralıkları.

2 Mayıs 2026 · 28 dk okuma

← Tüm blog yazıları

Altyapınızı KEYDAL ile kurun

Yazılım, hosting ve sunucu tek pakette. Kurulumu ve taşımayı biz yapıyoruz.